Filtracja hamburska w krewetkarium - ShrimpStar.pl
16991
page-template-default,page,page-id-16991,page-child,parent-pageid-16930,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,transparent_content,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
Regał dl krewetek - hofowla krewetek ShrimpStar

Filtracja hamburska w krewetkarium

W większości moich krewetkariów za filtrację odpowiadają hamburskie filtry matowe (HMF), które potocznie nazywane są „hamburgami”. Wybrałem taki rodzaj filtracji ze względu na dużą wydajność biologiczną, oraz łatwość i niskie koszty wykonania. Wpływ na mój wybór mmiała bezobsługowa praca takiego filtra, gdyż gąbek użytych do filtracji nie trzeba czyścić w trakcie ich funkcjonowania. Przy dużej ilości akwariów filtracja hamburska napędzana powietrzem jest niezwykle ekonomiczna, ponieważ pompa powietrzna napędzająca kilkadziesiąt zbiorników pobiera stosunkowo niewiele prądu i nie jest bardzo droga w zakupie.

 

Do wykonania filtra użyłem:

 

  • maty gąbkowej
  • kawałków przyciętej na odpowiedni wymiar szyby
  • rurek i kolanek PCV ½ cala
  • akwarystycznego wężyka silikonowego
  • silikonu akwarystycznego
  • taśmy malarskiej.

 

Jako panele filtrujące posłużyły mi czarne gąbki o wymiarach 30x29x5cm (akwarium o wymiarach 50x30x30cm)

Filtracja hamburska - gąbki

W akwarium w odpowiednim miejscu z dwóch stron wkleiłem kawałki szyby. Mają one  wymiary 25x2cm. Ich zadaniem jest utrzymywanie gąbki w odpowiednim miejscu.

filtracja hamburska - miejsce wklejania mocowania gąbki

filtracja hamburska - wklejanie mocowań gąbki

W czasie kiedy schnął silikon zabrałem się za przygotowywanie rurek przelewowych. Wykorzystałem hydrauliczne rurki i kolanka PCV, składane na wcisk bez używania kleju. Wywierciłem też otwór do którego wcisnąłem wężyk silikonowy doprowadzający powietrze.

filtracja hamburska - rurka przelewowa

W gąbce należy wyciąć otwór na rurkę i wykonać nacięcia po bokach aby można ją było nasunąć na wklejone wcześniej kawałki szyb. Tak wygląda filtr po montażu w akwarium

filtracja hamburska - widok gotowego filtra z boku

Powietrze do filtra każdego zbiornika na regale rozprowadziłem przy pomocy zaworków które przyklejone są do belki pod półkami.

filtracja hamburska - zaworki rozprowadzające powietrze

Tak wygląda efekt końcowy na jednej z półek mojego regału.

filtracja hamburska - efekt końcowy na jednej z półek regału

Filtracja hamburska sprawdza się doskonale w moich zbiornikach. Jest estetyczna, praktyczna i bezobsługowa.