Jak założyć akwarium dla krewetek - hodowla krewetek ShrimpStar

Jak założyć akwarium dla krewetek.

Bardzo często spotykam się z pytaniem jak założyć akwarium dla krewetek. Taki zbiornik nazywany często krewetkarium ustawiony np. na biurku może być piękną ozdobą pomieszczenia. Krewetki nie wymagają bardzo dużych akwariów i z powodzeniem możemy je hodować w 20 litrach. Poza zbiornikiem potrzebować będziemy filtr, oświetlenie i w razie potrzeby grzałkę. Wewnątrz pomijając ozdoby i rośliny powinno znaleźć się podłoże odpowiednie dla krewetek które chcemy hodować.

Wybór miejsca

Niewielkie akwarium z krewetkami nie zajmie dużo miejsca w Waszym mieszkaniu, domu, lub firmie. Ważne jednak aby wybrać lokalizację która pozwoli w pełni cieszyć się z posiadanych krewetek i w której szkło nie będzie narażone na stłuczenie. Należy pamiętać o wygodnym dostępie do zbiornika w celu jego obsługi. Miejsce nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby uniknąć wzrostu glonów i temperatury w akwarium. Powierzchnia na której postawimy baniak powinna być wypoziomowana. W pobliżu przyda się gniazdko elektryczne do podłączenia osprzętu.

Wybór akwarium

Zbiornik tak jak wspomniałem wcześniej powinno mieć co najmniej 20l, warto wspomnieć że im większy zbiornik tym stabilniejsze będą parametry wody co ma duży wpływ na jakoś życia naszych podopiecznych. Jeżeli ma to być ozdoba naszego pokoju polecam pomyśleć nad kostką, czyli akwarium o równych wymiarach na przykład 30x30x30cm, wykonaną ze szkła Opti White o grubości 6mm, które wygląda bardzo efektownie. Jeżeli ktoś z Was zastanawia się nad akwarium w kształcie kuli to stanowczo odradzam, tego typu zbiorniki nie są dobre dla żadnych żywych stworzeń.

Akwarium optiwhite - jak założyć akwarium z krewetkami

Odpowiedni filtr

Gdy zastanawiamy się jak założyć akwarium dla zwierząt wodnych koniecznie musimy przemyśleć temat filtracji. Filtr powinien być dobrany odpowiednio do litrażu zbiornika. Przy ozdobnym zbiorniku najlepiej uniknąć zbędnych elementów wewnątrz akwarium więc można zastosować zewnętrzny filtr kubełkowy, ewentualnie kaskadowy. Jeżeli jednak widok filtra wewnątrz nie będzie przeszkodą to mały filtr wewnętrzny, lub filtr gąbkowy napędzany powietrzem też spełni swoją rolę. W przypadku filtrów elektrycznych napędzanych wirnikiem warto pamiętać aby wlot filtra był zabezpieczony gąbką lub innym prefiltrem, który nie pozwoli przedostać się krewetkom do wnętrza filtra, gdzie mogły by zginąć.

Oświetlenie

Do oświetlenia krewetkarium możemy użyć tradycyjnych świetlówek, lub oświetlenia LED, które staje się coraz bardziej popularne i dostępne w rozsądnej cenie. Za LED-ami przemawia energooszczędność, pamiętajmy że świtało będzie zapalone kilka godzin dziennie.

Ogrzewanie

Grzałka raczej nie będzie potrzebna, gdyż temperatura optymalna dla większości krewetek to 20-23 stopnie. Jeżeli jednak w pomieszczeniu w którym ma być krewetkarium jest chłodniej grzałka najlepiej z termostatem może się przydać. Temperaturę możemy sprawdzać za pomocą termometru akwarystycznego.

Podłoże

Kwestię wyboru podłoża rozpatrzyć pod kątem tego jakie krewetki będziemy hodować. Dla krewetek z rodziny Neocaridina potrzebne będzie podłoże neutralne np. żwirek kwarcowy, odradzam sztuczne farbowane podłoża. Dla Caridiny czyli krewetek wymagających miękkiej i lekko kwaśnej wody, najlepszy wybór to podłoże aktywne, które pomoże w utrzymaniu optymalnych parametrów wody.