Krewetki Red Cherry

Neocaridina heteropoda var. red

Charakterystyka

Krewetki Red Cherry (czerwona wiśnia), nazywane też Fire Red (ognista czerwień) są najbardziej znane spośród krewetek karłowatych. To od nich większość krewetko-maniaków z dużym stażem zaczynała swoją przygodę z krewetkami. Była to pierwsza odmiana krewetek z rodziny Neocaridina dostępna w sprzedaży w Polsce, można wręcz powiedzieć że przecierała szlaki J. Do dziś jest jedną z najpopularniejszych w polskich akwariach ze względu na łatwość hodowli, dzięki której wybierają ją początkujący.
Możemy spotkać osobniki mniej lub bardziej pokryte czerwonym kolorem z charakterystycznymi dla tej odmiany miejscami z brakiem pigmentu. Samce Red Cherry dorastają do 2,5cm, a samice do 3,5cm.

Warunki

Optymalna woda dla krewetek Red Cherry powinna być średnio twarda (GH 10-20) o odczynie PH 6.8-7.5 i w  temperaturze 20-25 stopni. Są bardzo czułe na związki azotu, a zwłaszcza miedzi w wodzie. Podłoże dla tych krewetek powinno być neutralne, ale poradzą sobie również na podłożu aktywnym. O tym jak założyć krewetkarium przeczytasz tutaj.

Pokarm

Red Cherry chętnie zjadają przeznaczone dla krewetek pokarmy mięsne jak i roślinne. Można im również podawać pokrzywę, szpinak, jarmuż. W celu wybarwienia koloru czerwonego polecam podawać pokarmy z dużą zawartością astaksantyny.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiągają już w 5 miesiącu życia. U samic w okolicach grzbietu pojawia się siodełko, w którym produkuje ona jajeczka. Kiedy jajeczka te dojrzeją samica przechodzi wylinkę jednocześnie uwalniając do wody feromony, które dają samcom znak do zapłodnienia. Po zapłodnieniu samica przenosi jajka pod odwłok gdzie inkubuje je przez około miesiąc. Gdy młode są już gotowe samica wypuszcza je. W pierwszym dniu mają około 1,5mm i są bezbarwne.

Uwagi

Krewetki Red Cherry krzyżują się z innymi krewetkami z rodziny Neocaridina jak np.: Yellow, Red Cherry, Red Sacura itd., dlatego nie powinny być trzymane razem w jednym akwarium.

Najlepiej nie krzyżować ze sobą blisko spokrewnionych osobników (chów wsobny).

Krewetki Red Cherry
Krewetki Red Cherry
Krewetki Red Cherry
Krewetki Red Cherry
Krewetki Red Cherry