Krewetki Yellow

Neocaridina Heteropoda var Yellow

Charakterystyka

Odmiana Neocaridiny koloru żółtego od którego pochodzi nazwa krewetki Yellow. Podobnie jak pozostałe krewetki z tej rodziny jest dość łatwa w hodowli i zalecana dla początkujących krewetkomaniaków. Samce Yellow dorastają do 2,5cm, a samice do 3,5cm.

Warunki

Najlepiej czują się w wodzie średnio twardej (GH 10-20) o odczynie PH 6.8-7.5 i w  temperaturze 20-25 stopni. Są bardzo czułe na związki miedzi i azotu w wodzie. Podłoże dla tych krewetek powinno być neutrealne, ale poradzą sobie również na podłożu aktywnym. Informacje o tym jak założyć akwarium dla krewetek znajdziecie tutaj.

Pokarm

Chętnie zjadają pokarmy pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego przeznaczone dla krewetek. Aby podkreślenia kolor żółty można podawać dynię hokkaido. Do akwarium można dodać liście ketapangu lub dębu, które chętnie są skubane przez kreweteki, a dodatkowo dostarczają przydatnych garbników.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiągają po około 4 miesiącach. U samic w okolicach grzbietu tworzy się siodełko, w którym produkuje ona jajeczka. W przypadku Yellow siodełko jest bardzo widoczne. Kiedy jajeczka te są dojrzałe samica przechodzi wylinkę jednocześnie wypuszczając do wody feromony, które dają samcom impuls do zapłodnienia. Po zapłodnieniu samica przenosi jajka pod odwłok gdzie inkubuje je przez około 4 tygodnie. Po tym czasie wypuszcza młode, które mają wtedy około 1,5mm.

Uwagi

W celu uzyskania krewetek o bardzo ładnej kolorystyce warto prowadzić selekcję, czyli wybierać do dalszego chowu najładniejsze osobniki ze stada.

Krewetki Yellow nie powinny przebywać w jednym akwarium z innymi krewetkami z rodziny Neocaridina jak np.: Red Cherry, Red Sacura itd.

Najlepiej nie krzyżować ze sobą blisko spokrewnionych osobników (chów wsobny).

Krewetka Yellow dorosły samiec